SALÁT Z ČERNÉ ČOČKY S GRILOVANÝMI ŽAMPIONY A BROKOLICÍ

Kdo říká, že čočka je nudná surovina, která se dá jíst pouze s párkem a vejíčkem?! Mezi nejznámnější patří bezesporu čočka zelená, ale existují i další a chuťově velice zajímavé druhy. V dnešní době je na vzestupu také červená čočka, která je lehce stravitelná a její příprava je velmi rychlá, jelikož nevyžaduje dlouhé namáčení, na které jsme u kalsické čočky zvyklí.

Méně známá už je však černá čočka Beluga, což je velká škoda, jelikož se jedná o velice chutný druh této skvělé luštěniny. Má mnohem pevnější strukturu a je právě proto vynikající pro přípravu salátů. Ve spojení s chilli, česnekem a červenou cibulí je naprosto dokonalá! Pokud salát navíc doplníte o grilované žampiony a brokolici, získáte výživné a lahodné hlavní jídlo. Salát se také skvěle hodí jako příloha…naservírujte ho do velké mísy při hostině pro vaše přátelé a sami uvidíte, jak rychle bude mizet.

PS: skvěle chutná i studený

INGREDIENCE

– 1 šálek černé čočky Beluga

– 2 pl jablečného octa

– 1 kl ghí (vegani použijí rostlinný olej)

– 1 velká červvená cibule

– 2 stroužky česneku

– 1/2 velké dlouhé chilli papričky (dle chuti)

– menší brokolice

– 8 menších žampionů

– tymián

– sůl, pepř

– pražená slunečnicová semínka

POSTUP

Čočku uvaříme tzv. na skus v mírně osolené vodě společně s jablečným octem. Zatímco se vaří čočka, rozebereme brokolici na menší růžičky a krátce je povaříme. Ihned po uvaření je zchladíme studenou vodou, abychom zastavili var a zachovali tak jasně zelenou barvu zeleniny.

Jako poslední budeme potřebovat větší pánev, na které rozehřejeme ghí. Na jednu polovinu pánve poklademe čtvrtky žampionů, posypeme bylinkami a necháme opékat. Druhou polovinu pánve využijeme k orestování cibule, kterou jsme nejprve rozkrojili na půl a následně na silnější plátky, spolu s česnekem a posekanou chilli papričkou. V momentě, kdy je cibule měkká a česnek se rozvoní, vmícháme tuto směs do uvařené čočky. Dochutíme solí a pepřem a podáváme s růžičkami vařené brokolice, opečenými žampiony a praženými slunečnicovými semínky.

IMG_3349 IMG_3356 IMG_3359 IMG_3364

You might also like