Pohanková pomazánka s dýní a žampiony

Občas recepty nevyjdou úplně podle představ, o to je ale větší radost a překvapení, co z toho původního záměru vlastně vyleze. Hrozně bych si přála umět vařit přesně podle receptů a držet se daných surovin a postupů. Ale já ne, já musím vždycky začít improvizovat, půlku věcí přidat, druhou ubrat a tak to u mě občas vypadá jak v kuchyni, kde vaří pejskem s kočičkou a Jirka Babica jim k tomu statečně asistuje. 😀 Ale víte co mě na tom baví úplně nejvíc, že většinou takové hokusy pokusy dopadnou skvěle a já se jich nemůžu nabažit. A přesně takový byl i osud dnešního receptu. Původně to mělo být pohankovo dýňové rizoto, no úplně to nevyšlo, co vám budu povídat. Za to vznikla tahle skvělá pomazánka, která chutná jako paštika, fakt, že jo! 🙂

Zjistila jsem, že mi hrozně chybí chleba s pomazánkou. Většinou to řeším humusem nebo rozmačkaným avokádem, ale občas  je potřeba změna a takhle dýňovka přišla jako na zavolání. Díky pohance je navíc nejenom děsně zdravá, ale hlavně vás opravdu zasytí. Pohanka je podle mě hrozně nedoceněná potravina, na kterou se mnohdy zapomíná a spousta lidí se jí bojí a má vůči ní zafixované předsudky. A to je fakt škoda. Pohanka je přirozeně bezlepoková, obsahuje řadu vitamínů a minerálů, obzvlášť důležitý je velký obsah rutinu, který napomáhá vstřebávání vitamínu C a pomáhá jako prevence proti problémům s cévami a křečovými žilami. Tak co, dáte jí taky šanci? 🙂

ingredience

150 g pohanky (kroupy)

1 cibule

2 lžíce ghí (oleje)

1,5 dcl bílého vína

1 šálek dýňového pyré

snítka čerstvé šalvěje

sůl, pepř

šťáva z 1 citronu

2 lžíce jablečného octa

6 větších žampionů

2 lžíce slunečnicových semínek

2 lžíce dýňových semínek

postup

Dýňové pyré připravíme jednoduše tím, že rozmixujeme upečenou nebo uvařenou dýni, já sama mám nejradši pyré z pečené dýně, která má mnohem výraznější chuť.

Cibuli nakrájíme na jemno a zlehka ji orestujeme na ghí nebo oleji. Když cibulka zesklovatí, přidáme pokrájené lístky šalvěje a dvě minutky ji opékáme. Podlijeme bílým vínem, necháme ho vyvařit a přidáme do hrnce propláchnutou pohanku. Zlehka osolíme, podlijeme vodou (cca 1,5 násobek množství než pohanky)  a necháme pod pokličkou vařit. Po deseti minutách přidáme dýňové pyré, případně ještě trošku podlijeme a necháme uvařit do měkka. Voda by se měla zcela vyvařit a pohanka bude lehce rozvařená.

Uvařenou pohanku dáme stranou a mezitím si na pánvi orestujeme žampiony, které necháme krásně zezlátnout jen se solí a několika lístky šalvěje. Přibližně polovinu žampionů přidáme k uvařené pohance, ochutíme citronovou šťávou, jablečným octem, solí a čerstvě mletým pepřem a vše důkladně rozmixujeme ponorným mixérem. Pomazánku ještě případně dokyselte citronem a podávejte s opraženými semínky a restovanými žampiony.

Dobrou chuť

Maruška

You might also like