Kroupový salát s rajčaty

Jsem velký milovník zeleniny, ale nejraději jí chroupu prostě jen tak samotnou když mě honí mlsná nebo si nakrájím misku k hlavnímu jídlu. Jen velmi zřídka si udělám čistě zeleninový salát jako hlavní jídlo, a to z jednoho prostého důvodu…nezasytí mě. Zelenina je plná vitamínů a měli bychom jí jíst opravdu hodně, ale má hodně malou kalorickou hodnotu a moje tělo potřebuje kalorie!!! 😀

Když si dělám salát k obědu nebo večeři, přidávám do něj většinou luštěniny, rýži nebo jiné druhy obilovin. Vím, že ne každý je mám rád, ale já je naprosto miluju…ano, kroupy! Na vánočního houbového kubu nebo šoulet nedám dopustit. Možný je to i tím, že tato jídla se u nás jedla jen zřídka a člověk si jich potom mnohem víc váží a dokáže je ocenit.

Pokud patříte mezi ty, kteří si kroupy spojují se školí jídelnou a jen při myšlence na ně se osypete, zkuste jim dát ještě šanci. Ječné kroupy jsou plné komplexních sacharidů, bílkovin a vlákniny. Navíc napomáhají zlepšovat trávení a díky vysokému obsahu vitaminu B pomáhá chránit kůži před záněty.

Kroupový salát vytvoříte pouze z několika málo ingrediencí a rozhodně si ho zamilujete. Zkuste vyměnit rajčata ze supermarketu za ty ze zahrádky nebo farmářského trhu, ten rozdíl nepopsatelný!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ingredience

1 šálek krup (250 g po uvaření)

3 velká rajčata

1 jarní cibulka

šťáva z 1/2 citoronu

1 lžička hrubozrnné hořčice

sůl, pepř

postup

Kroupy necháme přes noc namáčet ve studené vodě. Můžete namáčení vynechat, ale počítejte s tím, že se rapidně prodlouží doba jejich vaření.Druhý den kroupy propláchneme studenou vodou a necháme vařit v mírně osolené vodě pod pokličkou přibližně 20 minut. Když jsou kroupy uvařené tak říkajíc na skus, slijme je přes síto a ještě jednou důkladně propláchneme studenou vodou.

Rajčata pokrájíme na menší kousky, jarní cibulku na tenké plátky a přidáme do vychladlých krup. Ochutíme hrubozrnnou hořčicí, citronovou šťávou a podle chuti dosolíme a opepříme.

Salát necháme ideálně alespoň dvě hodiny odležet v lednici a podáváme ho studený jako přílohu nebo nebo lehké hlavní jídlo.

Dobrou chuť

Maruška

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

You might also like